Путівник по спаржі
Спаржа або аспарагус – одна з найдавніших рослин. Її почали вирощувати більше 2,5 тисяч років тому в Стародавньому Єгипті й Стародавній Греції. Вирощування спаржі в Європі почалося тільки в 16 столітті. У нас же в країні спаржа стала відомою тільки з 21 століття.
Вирощування спаржі
Існує величезна кількість видів спаржі, близько 200. Але найпопулярніші види – це біла, зелена й фіолетова спаржа. Для кожного з цих видів спаржі сезон вирощування різний: для білої спаржі – з середини квітня до кінця червня, для зеленої і фіолетовою – трохи пізніше.
Біла спаржа росте під землею. Як тільки вона потрапляє на сонячне світло, то стає фіолетовою. Як правило її накривають агроволокном і чекають, поки не з’являться перші пагони. І тільки після цього її відкривають і тут же зрізають пагони. Вона залишається білою, тому що не контактує з сонячним світлом.
Зелена спаржа своїм кольором зобов’язана надземним паросткам, які при денному світлі отримують хлорофіл. Зелена спаржа росте швидше ніж біла й утворює тільки тонку шкіру. Також зелена спаржа має сильніший овочевий смак.
Уже кілька років культивується ще й фіолетова спаржа, яка росте на поверхні землі, як і зелена. Коли кінчики такого сорту спаржі пробиваються через поверхню землі, утворюється антоціанин – рослинний барвник фіолетового кольору. У способі вирощування й полягає основна різниця між спаржею різного кольору. Також варто зауважити, що погодні зміни можуть призвести до того, що окремі палички спаржі будуть гіркими на смак.
Які переваги для здоров’я має спаржа?
Спаржа цінувалася як універсальна лікарська рослина дуже давно. Стародавні греки використовували її як ліки, навіть сьогодні спаржу люблять і цінують в якості здорового делікатесу. Через високий вміст води – близько 95%, спаржа приблизно з 16 калоріями на 100 грамів є одним із найбільш низькокалорійних і знежирених овочів. Зелена спаржа містить більше вітамінів А і С, ніж біла. Також спаржа містить у собі вітаміни групи В, у тому числі й фолієву кислоту. А ось друга назва спаржі – аспарагус запозичена від білкового модуля аспарагін, який міститься в ній.
Зберігання та приготування
Спаржу краще готувати в день покупки, так як вона має невеликий термін зберігання. Як варіант, її можна загорнути у вологу ганчірку, щоб стрижні залишалися свіжими в холодильнику протягом 2–3 днів. Готувати спаржу дуже легко, але є деякі відмінності між приготуванням зеленої і білої спаржі. Перед приготуванням спаржу необхідно промити під проточною водою. Біла спаржа очищується зверху вниз, а зелену спаржу чистити не потрібно. Для більш товстих стрижнів можна відрізати нижній, злегка дерев'яний кінець. Пучки спаржі краще готувати стоячи, щоб захистити делікатні наконечники. Для цього спаржу зав’яжіть порційно за допомогою кухонної пряжі. Час приготування займає 8–15 хвилин у залежності від того, наскільки товсті стрижні. Можна додати дрібку солі й цукру у воду для зменшення гіркоти. Додавання лимона у воду гарантує, що спаржа залишиться білою. Прийміть також до уваги те, що чим менше води ви використовуєте при варінні спаржі, тим менше вона втратить корисних речовин.
Наш висновок
Будь то овочевий гарнір, суп або прикраса основної страви – спаржа завжди забезпечує вишуканий смак страви. На відміну від білої спаржі, зелена має яскравий виражений смак і містить цінні мікроелементи в більш високій концентрації. Спаржа є популярним овочем серед людей, що піклуються про фігуру, тому що вона має мало калорій. FRUIT TIME завжди радий доставити білі або зелені пучки спаржі на вашу кухню.